Cílová skupina WS: Seminář byl určen pro učitelky a učitele prvního stupně ZŠ, pracovníky v neformálním vzdělávání, rodiče a veřejnost se zájmem o toto téma.
Cílem workshopu bylo představení metodiky výuky, výměna zkušeností, nápadů a námětů na zajímavé venkovní experimenty, pozorování a inovace ve výuce většiny prvostupňových předmětů.
Lektor v úvodu představil své zkušenosti a práci ekologického centra Chaloupky v Jihomoravském kraji. Toto centrum vydává množství publikací týkající se ekologické výchovy a výuky dětí ve školních zahradách. Lektor přivezl část publikací sebou. Účastníci si je mohli prohlédnout a případně zakoupit pro osobní užití a inspiraci.
Následně proběhlo představení přítomných účastníků a jejich zkušenosti s výukou ve školních zahradách. Z něho vyplynulo, že na zahradě probíhá standardní výuka, přírodopis či pěstování rostlin.
Z této výchozí pozice lektor představil a vyzkoušel s přítomnými několik aktivit vhodných pro žáky prvního stupně. Upozorňoval především na udržení pozornosti, na určitou činnost. Na školní zahradě dochází k velkému množství nejrůznějších podmětů, což žáky rozptyluje od zadané činnosti. Žákům je tedy vhodné např. vymezit pro jejich podrobné pozorování malý prostor, např. provázkem čtverec o straně 1 m. Žáci si zapisují svá pozorování z této vymezené plochy a následně je sdílí s ostatními po ukončení pozorování.
Účastníci diskutovali o využití předváděných v jejich praktické výuce. Ale veškeré aktivity bylo možné realizovat bez nákupu jakýkoliv pomůcek, takže ty tak netvoří bariéru. Hovořilo se také o tom, jak lze sladit plán učiva a provádění pozorování a zábavné formy.
Přínosem pro účastníky byly náměty a inspirace k využití při jejich práci s dětmi a žáky. Významným přínosem byly vzdělávací materiály od lektora, které účastnici měli možnost prolistovat a případně zakoupit.
Zapsal David Šebesta
Hodnocení přednášky:
Ve čtvrtek 18.5.2017 jsme se zúčastnily vzdělávacího programu "Zahrada pro výuku", který vedl Ing.Martin Kříž ze školského zařízení Chaloupky. Seminář proběhl v příjemném prostředí ZŠ a MŠ v Krásném Dvoře.
Program považujeme za velice přínosný, inspirativní a zajímavý nejen pro děti, ale i pro učitele. Líbilo se nám, že nezůstalo pouze u teorie, ale naopak, každý měl možnost hravou a zábavnou formou si vyzkoušet různé praktické činnosti. Zaujala nás práce s přírodninami a jejich nenásilné využití v různých předmětech.
Oceňujeme rozvíjení spolupráce ve skupinách a přístup lektorů .
Děkujeme a těšíme se na další setkání při seminářích v příštím školním roce.
Mgr. Romana Klomínková a Mgr.Eva Legátová.
V Kryrech 19.5.2017