Seminář byl zorganizován na základě dohody mezi účastníky semináře „Bezpečné zacházení s CHLAS ve školách – zákonné povinnosti dle platné legislativy“ ze dne 30. 5. 2017. Účastníci tohoto semináře projevili zájem z úst zástupce KHS slyšet, jak naplnit legislativní požadavky zacházení s CHLAS tak, aby při potenciální kontrole ze strany KHS proběhlo vše v pořádku.
Paní inženýrka připravila pro účastníky stručné návody, co a jak připravit, aby kontrolní orgán neměl výtky proti způsobu zacházení s CHLAS v té které škole.
Pro účastníky paní inženýrka připravila tabulku, ve které přehledně srovnala starou a novou úpravu klasifikace látek podle způsobu, jak s nimi smí být nakládáno (pod přímým soustavným dozorem osoby s odbornou způsobilostí dle § 44b zákona č. 258/2000 Sb., pod přímým dohledem odpovědné osoby či je zakázáno s nimi nakládat). CHLAS byly rozděleny podle H-vět (dříve R-vět). Pokud budou chemikálie ve škole takto označené a bude s nimi nakládáno v souladu s jejich určením, nebude ze strany kontrolního orgánu žádných připomínek.¨
Další materiálem, který účastníci obdrželi, byly nově zpracované zásady pro poskytování první pomoci při expozici chemickými látkám. Paní inženýrka prošla tato pravidla s účastníky seminář a objasnila, co se jakým nařízením zásahem apod. rozumí. Tato nová pravidla musí být vždy k dispozici na pracovišti, kde je nakládáno s CHLAS, a to nejen v laboratořích a chemických kabinetech, ale i v dalších provozech, kde se nakládá s CHLAS, které nejsou primárně určeny pro výuku (školní jídelny, sklady školy, sklady úklidových prostředků apod.)
Dále byli účastníci seznámeni s osnovou pro pravidla k zacházení s CHLAS dle požadavků KHS (pravidla dle § 44a odst. 7 zákona Č. 258/2000 Sb., v platném znění). Paní inženýrka doporučila zpracovat pravidla jasně a k usnadnění orientace jednotlivé části doplnit vhodnými obrázkovými symboly. Pravidla musí být volně dostupná zaměstnancům na pracovišti. Text pravidel se musí projednat s orgánem ochrany veřejného zdraví (KHS). Bezpečnostní list nenahrazuje pravidla, ale je jejich nedílnou součástí a musí se ke kontrole poslat spolu s pravidly! V tomto bodě nabídla paní Suchomelová, vyučující chemie na ZŠ Kryry, zástupcům ostatních škol, že pravidla pro ně v rámci MAP zpracuje a po schválení s paní
inženýrkou je školám rozešle. Součástí materiálů k zacházení s CHLAS byl i seznam látek, pro které se zpracovávají bezpečnostní listy.
Všechny materiály obdrželi účastníci v tištěné podobě. Poté, co byly detailně probrány, zodpovídala paní lektorka otázky přítomných.
Ti shledali seminář jako užitečný a informace, které získaly, jako důležité pro plnění jejich povinností.
Zapsala:
Zdenka Lněníčková
(výkonný manažer projektu)